ЯК ДЕКЛАРУВАТИ АВТО: ВИКРАДЕНЕ, ЗНИЩЕНЕ, ПЕРЕДАНЕ НА ПОТРЕБИ АРМІЇ
Автомобіль, як і будь-яке інше майно, є частиною статків, які підлягають обов’язковому внесенню до декларації. Про важливі нюанси декларування транспортних засобів в окремих випадках – нижче.
Чи потрібно декларувати автівку, якщо її було викрадено або знищено, зокрема внаслідок російської збройної агресії?
У першому випадку транспортний засіб відображається в декларації, оскільки викрадення не означає припинення права власності на нього. Детальніше про декларування викраденого транспортного засобу – тут.
Загальні правила щодо декларування викраденого майна – тут.
Що стосується знищеного транспортного засобу, відомості про нього відображаються в розділі 6 «Транспортні засоби» декларації до моменту зняття з обліку. Датою припинення права власності вважається дата зняття з реєстрації у зв’язку з вибракуванням (знищенням).
Загальні правила щодо декларування знищеного майна – тут.
Чи потрібно декларувати авто, передане на потреби армії?
Під час воєнного стану багато громадян передають свої транспортні засоби на потреби армії – як добровільно, так і через примусове відчуження. Виникає закономірне питання: чи потрібно декларувати таке майно, якщо його більше немає у власності чи користуванні декларанта?
Якщо авто примусово відчужене на користь держави, воно переходить у державну власність, а власник отримує компенсацію — одразу або пізніше.
Право власності припиняється в день підписання акта про примусове відчуження. Якщо такий акт складено у звітному періоді, авто декларувати не потрібно.
Однак, якщо автомобіль вибув без оформлення акта й усе ще зареєстрований у Єдиному державному реєстрі транспортних засобів на ім’я декларанта або члена його родини, його слід вказати в декларації за загальними правилами.
Гроші, отримані як компенсація, вважаються доходом і зазначаються в розділі 11 декларації за той рік, коли їх фактично отримали. Детальніше – тут.
У випадку добровільної передачі авто на користь української армії за договором дарування або пожертви, якщо право власності офіційно припинилося – автівка не декларується.
Проте транспортний засіб потрібно задекларувати, якщо його передано без оформлення переходу права власності й він усе ще зареєстрований на декларанта або членів його сім’ї на кінець звітного періоду. Детальніше – тут.