«ПРАВИЛЬНИЙ ВИБІР ПРОФЕСІЇ - ВАЖЛИВИЙ КРОК ДЛЯ ДОСЯГНЕННЯ УСПІХУ
Пам’ятка випускнику щодо вибору професії
1. Вибір професії - складний і відповідальний крок у твоєму житті.
2. Не надавай вибір своєї майбутньої професії нагоді.
3. Користуйся інформацією професіоналів.
4. Професію треба обирати свідомо, з урахуванням своїх здібностей, внутрішніх переконань (тільки байдужі йдуть куди доведеться), реальних можливостей, зваживши всі «за» і «проти».
З ЦІЄЮ МЕТОЮ:
• Вивчи глибше самого себе: розберися в своїх інтересах (що тобі цікаво на рівні хобі, а що може стати професією), схильності, особливості свого характеру і фізичні можливості.
• Подумай, які у тебе сильні і слабкі сторони, головні і другорядні якості.
• Ознайомся з професіями, які відповідають твоїм інтересам і здібностям. Прочитай більше книг, статей, журналів.
• Поговори з представниками обраних професій, постарайся побувати на робочому місці цих фахівців, ознайомся з характером і умовами праці. Продумай, як, де і коли можна спробувати свої сили в цій справі практично і - дій!
• Ознайомся із закладами освіти, в яких можна здобути обрану професію.
• Зістав свої особисті якості і можливості з характером тієї професії, яку ти вибрав.
Всі професії можна розділити на 5 типів:
«Людина-природа». Професії, пов'язані з роботою з живими організмами. Для їхнього успішного освоєння треба не тільки любити природу, але й мати терпіння та наполегливість, адже результату тут іноді доводиться чекати роками. Це - агроном, ветеринар, мікробіолог, лісник тощо.
«Людина-техніка». Професії, пов'язані зі створенням, експлуатацією та ремонтом різноманітних технічних засобів: водій, механік, токар, інженер, майстер із ремонту годинників тощо.
«Людина-людина». Професії, відмінною рисою яких є необхідність постійного спілкування з іншими людьми: учитель, тренер, лікар, слідчий, продавець тощо.
«Людина-знакова система». Професії, пов'язані з переробкою різноманітної інформації - текстів, чисел, таблиць, графіків, схем. Для представників цього типу важлива здатність до тривалого зосередження уваги на абстрактному матеріалі, схильність працювати наодинці. Це - бухгалтер, коректор, телеграфіст, радист тощо.
«Людина-художній образ». Професії, пов'язані зі створенням та відтворенням художніх творів та образів: модельєр, композитор, актор, ювелір, майстер із розпису порцеляни тощо.
Рекомендації батькам з профорієнтації
1. Інформацію про професійні плани дитини можна одержати тільки в ході відвертої розмови з нею. При цьому намагайтеся проявляти терпіння, такт і щиру зацікавленість.
2. Якщо старшокласник не може чітко сформулювати свої плани, треба спробувати зрозуміти, з чим це пов'язано.
3. Корисно запропонувати дитині попрацювати на осінніх або зимових канікулах, вибравши якесь конкретне заняття.
4. Якщо Вас засмучує професійний вибір дитини, не відмовляйте його і не забороняйте йому щось категорично. Намагайтеся з'ясувати, на чому грунтується його вибір.
5. Якщо старшокласник тільки мріє, а нічого не робить, треба допомогти йому скласти конкретний план, обговоривши, скільки часу у нього є і що необхідно встигнути.
6. Допоможіть своїй дитині підготувати «запасний варіант» на випадок невдачі на обраному шляху.
Підготувала фахівець КУ «Путивльський ІРЦ» Олена Мовлянова за матеріалами інтернет-видань.
- https://mik.dcz.gov.ua/publikaciya/porady-shchodo-vyboru-profesiyi
- http://dergachi-lyceum2.edu.kh.ua/psihologichna_sluzhba_liceyu/poradi_z_proforiyentacii/