ЧОМУ ЛОГОПЕД РЕКОМЕНДУЄ БАТЬКАМ ЗВЕРНУТИСЯ ЗА КОНСУЛЬТАЦІЄЮ ДО ДИТЯЧОГО НЕВРОЛОГА?
Направлення дитини логопедом до лікаря-невролога викликає у батьків тривогу й запитання. Для чого нам потрібно йти до лікаря? Який зв’язок між логопедом і неврологом? Чи можливо обійтися без лікаря?
Дуже часто буває так, що батьки витрачають сили, час, кошти на корекційно-розвиткові заняття, а проблема залишається. Це свідчить про те, що дитина потребує комплексної допомоги. Без цього ефективність занять із логопедом знижується. Суть проблеми глибша, ніж здається або хочеться думати. Низка мовленнєвих порушень – це не самостійні ознаки, а прояви розладів нервової системи.
Причин може бути багато: токсикози вагітності, асфіксія, перенесені інфекції, травми та інше. Усе це – доволі поширені явища, наслідки яких не видно відразу. Інколи єдина тривожна ознака – це порушення мовлення. Батьки звертаються насамперед до логопеда. Після проведення обстеження, збору анамнезу логопед, у разі необхідності, рекомендує консультацію лікаря-невролога.
Неврологічний прийом схожий на педіатричний, але з акцентом на дослідженні нервової системи. Обсяг діагностичних заходів залежатиме від результатів консультації й очікуваного діагнозу. Давайте розберемося, що може дати візит до цього спеціаліста.
Існує багато неврологічних проблем, які можуть впливати на розвиток мовлення. Невролог може провести низку тестів та обстежень.
Щоб відповісти на запит батьків, лікар на огляді проводить діагностику: оцінює рефлекси, загальну та дрібну моторику, навички вживання їжі (жування, можливість справлятися з продуктами різної консистенції), контроль слини тощо.
Далі необхідно оцінити якість комунікації малюка: чи вступає він у контакт, чи реагує на звернення, чи виконує інструкції, чи звертається до батьків по допомогу, чи ділиться з ними своїми емоціями, чи користується вказівним жестом, чи має на цей момент склади та слова. Це дозволяє встановити, чи є порушення нервової системи та як вони впливають на мовлення й комунікативні навички пацієнта.
Після цього логопед може розробити індивідуальний план роботи з дитиною на основі результатів обстеження та діагностики, проведених неврологом.
При виявленні органічної патології призначається лікування (лише лікар може призначати медичні препарати!). Без впливу безпосередньо на осередок проблеми (структури мозку, його коркові зони, провідні шляхи та інші ділянки нервової системи, залежно від ситуації), застосовуючи лише зовнішні методи корекції, досягти успіху неможливо. Якщо своєчасно не звернутися до потрібного фахівця, проблема буде загострюватися.
Підготувала фахівець (консультант)
КУ «Путивльський ІРЦ»
Ольга СМІЛИК