ЩОДО ЕКСПОРТУ ХАРЧОВИХ ПРОДУКТІВ ТВАРИННОГО ПОХОДЖЕННЯ
Конотопське районне управління Головного управління Держпродспоживслужби в Сумській області інформує операторів ринку, які здійснюють виробництво харчових продуктів тваринного походження, щодо необхідності перевірки підприємства та продукції на відповідність вимогам країн призначення в разі бажання експортувати продукцію, а також необхідності самостійної перевірки повноти пакету документів і його перекладу англійською мовою.
Процес відкриття ринків доволі тривалий, і в разі підписання контрактів з імпортерами до відкриття ринку існують значні ризики. Наразі відкрито 340 ринків для експорту української харчової продукції, кормів і побічної продукції тваринного походження (з них 35 – країни-члени ЄС, 19 – країни-члени ЄАЕС). Управління міжнародного співробітництва, торгівлі та євроінтеграції працює над відкриттям ще понад 260 ринків для експорту української продукції, однак це довготривалий і непростий процес.
Часто цей процес складається не лише з погодження форми ветеринарного сертифіката, а й із заповнення численних опитувальників, надання додаткової інформації, акредитації потужностей виробників, інспектування та аудитів за участю представників компетентних органів іноземних країн.
Водночас можливо прискорити процес акредитації України на експорт шляхом звернення потенційних імпортерів/торговельних партнерів і представників посольства України в країні, до якої є намір експортувати продукцію. У випадку звернення бізнес-оператора до територіального органу із запитом щодо експорту продукції тваринного походження до іноземних країн першим кроком є перевірка, чи відкритий відповідний ринок. Це можливо перевірити за посиланням: https://dpss.gov.ua/mizhnarodne-spivrobitnictv/veterinariya-ta-bezpechnist/sertifikati-naeksport-z-ukrayini.
Якщо серед списку погоджених ветеринарних сертифікатів відсутній сертифікат на ту продукцію, яку потужності мають намір експортувати до певної країни, оператор ринку має звернутися із запитом щодо цього на адресу центрального апарату або відповідного Головного управління. Заявка на експорт має обов’язково містити вичерпний список кодів УКТЗЕД і методи обробки продукції (у разі якщо продукція оброблена).
У разі, якщо частиною процедури акредитації є заповнення аплікаційних форм/анкет зацікавленими в експорті підприємствами, вкрай важливим є уважне заповнення та надання всіх підтверджувальних документів англійською мовою.
Саме зацікавлений оператор ринку є відповідальним за пакет документів, який він подає; від нього залежить, чи надасть компетентний орган іноземної країни право на експорт.
За більш детальною інформацією та в разі виникнення питань слід звертатися до територіальних підрозділів Держпродспоживслужби.