З 1 ЖОВТНЯ 2024 РОКУ ЧАСТКОВО ЗМІНЕНО ВИМОГИ ЩОДО ПРОВЕДЕННЯ МЕДОГЛЯДУ ПРАЦІВНИКІВ
З 1 жовтня поточного року набув чинності наказ МОЗ України від 08.11.2023 № 1925, який змінює чинні правила проведення профілактичних медичних оглядів. Цей документ коригує положення наказу МОЗ від 23.07.2002 №280, який регламентує порядок обов’язкових попередніх та періодичних медоглядів працівників, діяльність яких пов’язана з обслуговуванням населення та може призвести до поширення інфекційних хвороб.
Зміни в процедурі профілактичних оглядів
Наказ МОЗ від 08.11.2023 р. №1925 впроваджує оновлені правила проведення профілактичних медоглядів для працівників професій, що можуть становити ризик поширення інфекційних захворювань. За результатами таких оглядів видаються особисті медичні книжки. Як і раніше, всі працівники, зазначені у «Переліку професій, виробництв та організацій, працівники яких підлягають обов’язковим профілактичним медичним оглядам», затвердженому постановою КМУ від 23.05.2001 № 559, повинні проходити медогляди перед прийняттям на роботу та періодично протягом трудової діяльності.
Нові підстави для позачергових оглядів
Позачергові медичні огляди, як і раніше, проводитимуться у разі погіршення стану здоров’я працівника, що може становити загрозу для безпеки громадян.
З 1 жовтня додаються дві нові підстави для таких оглядів:
Проведення епідеміологічного розслідування;
Оцінка ризиків для здоров’я та санітарного епідеміологічного благополуччя населення за результатами, проведеними Центром контролю профілактичної хвороби відповідно до адміністративно-територіальної одиниці.
Оновлений перелік обов’язкових обстежень та протипоказання
Перелік необхідних обстежень для проведення профілактичних медоглядів був доповнений новими обов’язковими лабораторними, інструментальними дослідженнями. До списку лікарів-спеціалістів, до яких має звернутися працівник, додано лікаря-психіатра.
Окрім того, з 1 жовтня затверджений новий «Перелік виробництв, професій, організацій, до роботи в яких не можуть бути допущені особи, яким не зроблено щеплення проти визначених інфекційних хвороб», що охоплює різні категорії працівників – від дитячих притулків до працівників лабораторій, що працюють з біологічними зразками особливо небезпечних інфекцій. Також розширено перелік інфекційних хвороб, наявність яких у працівників стане протипоказанням для виконання професійних обов’язків, а хвороби, які не передаються від людини до людини, були виключені з переліку.
Нові вимоги до щеплень та медичних книжок
У випадку відсутності у працівника даних про проведення щеплень відповідно до нового переліку, йому буде запропоновано пройти курс профілактичної вакцинації для створення базового імунітету. Таким чином, з жовтня 2024 року працівники, які можуть інфікуватися під час виконання своїх професійних обов’язків або інфікувати інших, не допускатимуться до роботи без відповідного вакцинального захисту.
Також внесено зміни до Форми первинної облікової документації № 1-ОМК «Особиста медична книжка», затвердженої наказом МОЗ від 21.02.2013 № 150 та Інструкції її заповнення. Особисту медичну книжку видадуть особі, яка не має протипоказань до того виду діяльності, яким займається, і у якої є обов’язкові профілактичні щеплення.
Відповідальність працівника за порушення термінів проходження медогляду
Згідно зі статтею 45 Закон України від 06.09.2022 № 2573-IX «Про систему громадського здоров’я», працівники, які без поважних причин не пройшли у встановлений термін обов’язковий медичний огляд у повному обсязі, відсторонюються від роботи й можуть бути притягнуті до дисциплінарної відповідальності.
Таким чином, з 1 жовтня 2024 року профілактичні медогляди працівників зазнають суттєвих змін, які включають нові вимоги до щеплень, розширений перелік інфекційних хвороб та нові умови для допуску до роботи. Це дозволить ефективніше контролювати санітарно-епідеміологічний стан та мінімізувати ризики поширення інфекційних хвороб серед населення.
Держпродспоживслужба звертає увагу суб’єктів господарювання щодо доведення до відома своїх працівників про оновлення правил проведення профілактичних медичних глядів.