ПРО ОБОВ’ЯЗКОВЕ УКЛАДАННЯ ДОГОВОРУ НА ВИВІЗ ПОБУТОВИХ ВІДХОДІВ
У кожному людському помешканні утворюється величезна кількість непотрібних матеріалів та виробів, починаючи від непотрібних речей, порожніх консервних банок, пляшок, харчових відходів, обгорток та упаковок, закінчуючи битим посудом, зношеним одягом та поламаною побутовою чи офісною технікою…
Викидаючи сміття у невстановлених місцях, громадяни порушують конституційне право людини на безпечне для життя й здоров'я довкілля.
Стаття 15 Закону «Про відходи» зобов'язує громадян України дотримуватись законодавчих вимог, оплачувати діяльність підприємств, що займаються ліквідацією відходів, виконувати інші обов'язки щодо запобігання забрудненню навколишнього природного середовища відходами.
Згідно з чинним законодавством України, а саме: відповідно до ст. 35-1 Закону України «Про відходи» усі власники або наймачі, користувачі, у тому числі орендарі джерел утворення побутових відходів укладають договори з юридичною особою, яка визначена виконавцем послуг на вивезення побутових відходів та здійснюють оплату таких послуг. До джерел утворення побутових відходів (стаття 1 зазначеного закону) відносять об’єкти, на яких утворюються побутові відходи : житлові будинки, підприємства, установи, організації та земельні ділянки.
Відповідно до ст. 25 Закону України «Про житлово-комунальні послуги», споживачі зобов’язані укласти договір про поводження з побутовими відходами з особою, визначеною у встановленому законодавством порядку. До категорії споживачів вищевказаний Закон відносить фізичних і юридичних осіб, які отримують послуги з поводження з відходами.
Відповідно до ст. 34 Закону України «Про благоустрій населених пунктів» та пункт 2 розділу ІІ Правил благоустрою та керуючись ст.26 ЗУ ”Про місцеве самоврядування в Україні”, рішенням сесії Путивльської міської ради № 1605- МР від 14.06.2023 р. затверджено “Межі утримання прилеглих територій, підприємств , установ та організацій», закріплених за власниками або користувачами прилеглих територій, та утримання територій населених пунктів Путивльської міської територіальної громади, Дані правила установлюють порядок благоустрою та утримання територій об’єктів благоустрою та включають вимоги до санітарного очищення територій, в тому числі і вимоги щодо необхідності заключати договори на послуги з вивезення побутових відходів.
Вищезазначені нормативно-правові акти регулюють права та обов'язки суб’єктів правовідносин у сфері благоустрою території населених пунктів, визначають головні вимоги щодо їх благоустрою, необхідні для забезпечення чистоти і порядку. Правила спрямовані на створення умов, сприятливих для життєдіяльності людини, і є обов'язковими для виконання юридичними та фізичними особами.
Відсутність договору на вивезення побутових відходів у фізичної особи, юридичної особи чи фізичної особи-підприємця є порушенням законів України «Про відходи», «Про житлово-комунальні послуги», «Про благоустрій населених пунктів» та Правил благоустрою та утримання територій населених пунктів Путивльської міської територіальної громади, що тягне за собою адміністративну відповідальність.
Наголошуємо, що КП Путивльської міської ради «Путивльська ЖЕК» буде здійснювати всі необхідні заходи щодо ліквідації стихійних сміттєзвалищ на території міста, які і утворюють саме жителі, які ухиляються від укладання договорів .
Тобто, законною підставою для притягнення до відповідальності є відсутність договору на надання послуг з вивезення твердих побутових відходів у фізичної особи, юридичної особи, підприємця, оскільки це порушення Законів України «Про управління відходами», «Про житлово-комунальні послуги», «Про благоустрій населених пунктів», «Правила благоустрою території населених пунктів Путивльської територіальної громади».
Тому повідомляємо про необхідність та обов’язковість укладення договору на надання послуг з вивезення твердих побутових відходів з КП Путивльської міської ради «Путивльська ЖЕК».
В разі неукладення договору, до порушників будуть застосовані грошові стягнення, передбачені законодавством України, тобто порушення вимог щодо поводження з відходами та правил благоустрою території населених пунктів, статтями 82 та 152 Кодексу України про адміністративні правопорушення передбачено накладання штрафу:
• на громадян від 20 до 80 неоподаткованих мінімумів доходів громадян (340-1360 грн.)
• на посадових осіб, суб’єктів підприємницької діяльності – від 50 до 100 неоподаткованих мінімумів доходів громадян (850-1700 грн ).
Також хочемо зауважити, що в наступній інформації будуть викладені списки всіх злісних порушників, які ухиляються від укладання договорів.
Ще раз наголошуємо, що чисто не там, де часто прибирають, а там, де підтримують порядок та спільними зусиллями роблять місто чистим і красивим. В якому місті нам жити, залежить від нас з вами.