СПОЖИВАННЯ ВОДИ З ПЕРЕВИЩЕНИМ ВМІСТОМ НІТРАТІВ – НЕБЕЗПЕКА ДЛЯ ЗДОРОВ'Я ТА ЖИТТЯ

Дата: 25.07.2023 14:40

Держпродспоживслужба вкотре наголошує на неприпустимості використання води з нецентралізованих джерел водопостачання для організації питного режиму та харчування дітей віком до 3 років.

Водно-нітратна метгемоглобінемія – захворювання, обумовлене значним підвищенням вмісту метгемоглобіну в крові, який утворюється внаслідок токсичної дії нітратів на гемоглобін, що призводить до порушення транспортування кисню кров’ю та кисневого голодування тканин (гіпоксії).

Зазначимо, що зазвичай метгемоглобінемія спостерігається серед населення, що використовує воду із нецентралізованих джерел водопостачання (колодязі та неглибокі індивідуальні свердловини). Водоносним горизонтом для таких питних джерел є ґрунтові води, які часто забруднюються поверхневими стоками від господарської діяльності людини, надвірних туалетів, вигрібних ям, відходів від утримання тварин, обробки полів азотовмісними добривами тощо. Все це в сукупності призводить до забруднення ґрунту і, відповідно, до забруднення ґрунтових вод.

Групу підвищеного ризику становлять діти віком до 3-х років та немовлята, які перебувають на штучному вигодовуванні сумішами, що готуються на воді з високою концентрацією нітратів (понад 50 мг/л).

Основні симптоми хвороби у немовлят проявляються у вигляді посиніння ділянок навколо рота, рук і на стопах внаслідок кисневого голодування, тому цю хворобу ще називають «блакитний синдром немовлят». У дітей, що вражені цією хворобою, можуть бути блювота і пронос. Гостре нітратне отруєння у дітей в 7-8% випадків закінчується смертю.

Звертаємо увагу: вода, забруднена нітратами, навіть у дуже високих концентраціях – чиста, прозора, без будь-якого специфічного запаху та домішок, звичайна на смак. Визначити наявність нітратів та рівень забруднення ними води можливо лише в хімічній лабораторії, яка акредитована на проведення таких досліджень.

Кип’ятіння забрудненої нітратами води не зменшує її токсичність.

В жодному разі не використовуйте воду з колодязів для пиття та приготування їжі, якщо не впевнені в її якості. Особливо це стосується дітей та вагітних жінок.

З метою запобігання виникнення захворювань на водно-нітратну метгемоглобінемію  рекомендуємо:

не вживати воду з колодязів для пиття та приготування їжі, особливо немовлятам та вагітним, якщо якість води не підтверджено лабораторно;

для приготування їжі, дитячих сумішей, соків, напоїв дітям віком до трьох років використовувати лише воду з джерел централізованого водопостачання або бутильовану воду промислового виробництва перевіреної якості;

дотримуватися гігієнічних вимог при облаштуванні та експлуатації колодязів (стінки колодязів повинні бути щільними, такими, що добре ізолюють колодязь від проникнення поверхневих стоків (дощових і талих вод), навколо колодязя облаштовують глиняний замок, огородження, навіс, кришку тощо);

відповідно до санітарних вимог, колодязі не менше 1 разу на рік необхідно чистити, а саме: відкачувати воду, чистити стінки металевими щітками від нальоту і дно від осаду, двічі на рік, у весняний і осінній періоди, необхідно проводити профілактичну дезінфекцію води у колодязі з наступним лабораторним контролем ефективності проведеного заходу;

необхідно пам’ятати, що у радіусі 50 м від колодязів не дозволяється здійснювати миття транспортних засобів, водопій тварин, розміщувати пристрої для приготування отрутохімікатів та іншу діяльність, що може призвести до забруднення ґрунту та води;

криниці слід розташовувати на незабрудненій та захищеній території, яка знаходиться вище за течією ґрунтових вод, не затоплюється паводковими водами на відстані не менше ніж 30 м від магістралей з інтенсивним рухом транспорту та не менше ніж 50 м (для індивідуальних колодязів – не менше ніж 20 м) від вбиралень, компостних, вигрібних ям, споруд та мереж каналізації, майданчиків підземної фільтрації, складів добрив та отрутохімікатів, місць утримання худоби;

при перших клінічних проявах отруєння у дітей (проносах, синюшності шкірних покривів, задусі, прискореному серцебитті, судомах) негайно звертайтеся за медичною допомогою.

Пам’ятайте, нітрати – це показник токсичності води .Така вода непридатна для споживання!