ІГРИ ДЛЯ РОЗВИТКУ ФОНЕМАТИЧНОГО СЛУХУ

Дата: 22.02.2021 14:00

Ця система вправ для розвитку фонематичного слуху побудована за принципом від простого до складного. За допомогою ігор ви визначаєте, на якому рівні малюк перестає справлятися із завданнями і починайте розвивати навик фонематичного сприйняття з цього рівня.

Перший рівень - впізнавання немовних звуків.

Розрізнення на слух немовних звуків є фундаментом і основою розвитку фонематичного слуху.

1 гра "Вгадай, що звучало".

Уважно послухайте з дитиною шум води, шелест газети, дзвін ложок, скрип дверей та інші побутові звуки. Запропонуйте дитині закрити очі і відгадати - що це звучало?

2 гра "Шумливі мішечки".

Разом з малюком насипте мішечки або у коробочки крупу, ґудзики, скріпки і т.д. Дитина повинна вгадати по звуку мішечка, що у нього всередині.

3 гра "Чарівна паличка".

Взявши олівець або палицю будь-якого призначення, постукайте нею по різним предметам в будинку. Чарівна паличка змусить звучати вазу, стіл, стіну, миску ...Потім ускладните завдання - дитина відгадує з закритими очима, який предмет зазвучав.

4 гра "Жмурки".

Дитині зав'язують очі і вона рухається у бік дзвінкого дзвіночка, бубна, свистка.

5 гра "Поплескаємо".

Дитина повторює ритмічний малюнок ударів. Наприклад - плескаємо 2 рази, пауза, плескаємо 1 раз, пауза, плескаємо 2 рази.

В ускладненому варіанті малюк повторює ритм із закритими очима.

Другий рівень - розрізнення звуків мови по тембру, силі і висоті.

6 гра "Впізнай свій голос".

Запишіть на диктофон голоси близьких людей і голос самої дитини. Попросіть його вгадати - хто говорить.

7 гра "Голосно-тихо".

Домовтеся, що дитина буде виконувати певні дії, коли ви вимовляєте слова голосно і коли тихо. Є схожий варіант гри - далеко-близько. Ви говорите слово голосно, дитина відповідає - близько. Говоріть слово тихо, дитина відповідає - далеко.

8 гра "Три ведмеді".

Дитина відгадує за кого з персонажів казки говорить дорослий. Більш складний варіант - дитина сама говорить за трьох ведмедів, змінюючи висоту голосу.

Третій рівень - розрізнення схожих за звучанням слів.

9 гра "Слухай і вибирай".

Перед дитиною картинки з подібними по звучанню словами (ком, сом, лом). Дорослий називає предмет, а дитина піднімає відповідну картинку.

10 гра "Вірно-невірно".

Дорослий показує дитині картинку і називає предмет, замінюючи першу літеру (форота, корота, морота, ворота, порота, хорота). Завдання дитини - хлопнути в долоні, коли він почує правильний варіант вимови.

Четвертий рівень - розрізнення складів.

11 гра "Порахуй".

Дорослий пояснює дитині, що є короткі і довгі слова. Промовляємо їх, інтонаційно розділяючи склади. Спільно з дитиною вимовляє слова (та-то, ло-па-та, ба-ле-ри-на), відплескуємо склади. Більш складний варіант - запропонувати дитині самостійно відплескати кількість складів у слові.

12 гра "Що зайве?"

Дорослий вимовляє ряди складів па-па-па-ба-па, фа-фа-ва-фа-фа ... Дитина повинна плеснути, коли почує зайвий (інший) склад.

П'ятий рівень - розрізнення звуків.

13 гра "Відгадай, що або хто звучить?"

Пояснити дитині, що слова складаються зі звуків. Пограти в звуки. Комарик говорить - зззз, вітер дме - сссс, жук дзижчить - жжжж, тигр ричить - рррр ...

Дорослий вимовляє звук, а дитина відгадує, хто (що) його видає.

14 гра "Впіймай звук".

Дорослий вимовляє ряди звуків, а дитина плескає в долоні, коли чує задану фонему.

Шостий рівень - освоєння навичок аналізу та синтезу

15 гра "Скільки звуків".

Дорослий називає один, два, три звуку, а дитина на слух визначає і називає їх кількість.

16 гра "Будь уважним".

Дорослий промовляє ряди слів, а дитина повинна плеснути, коли почує слово, що починається із заданого звуку. Більш складний варіант - закінчується на заданий звук або містить його в середині.

17 гра "Відгадай слово".

Дитині пропонуються слова з пропущеним звуком - потрібно відгадати слово. Наприклад, зі слів втік звук л (.ампа, ми.о, .об, го.).

Приділяючи вдома увагу розвитку фонематичного слуху, ви полегшите дитині процес освоєння правильної звуковимови, а надалі читання та письма.