ВОРОГ ПРОДОВЖУЄ «ПРОПАГАНДУ СТРАХУ» СЕРЕД МЕШКАНЦІВ СУМЩИНИ

Дата: 18.04.2024 16:05

росіяни використовують українські сюжети про навчання прикордонників для поширення в українському інформпросторі дезінформації про підготовку Силами оборони України наступальних дій із Сумщини на курську область рф, що призведе до посилення бойових дій в Сумській області.

Одночасно ворог також поширює інформацію про підготовку рф свого наступу на Сумщині, щоб нібито змусити ЗСУ відтягнути резерви від Куп’янська.

Це продовження з боку ворога кампанії «пропаганда страху» на прикордонні регіони України. У такий спосіб росіяни намагаються виправдати свої терористичні удари по населених пунктах Сумщини та посіяти паніку серед мешканців, щоб змусити якомога більше цивільних українців виїхати з прикордонних регіонів України

Насправді наразі рф не має достатніх резервів для наступу на Сумщині.

Довіряйте тільки верифікованим джерелам інформації

#CCD_explains:

The enemy persists in spreading "fear mongering" among the residents of the Sumy region.

russians are exploiting Ukrainian stories about border guard training to disseminate disinformation within the Ukrainian information sphere, suggesting that the Ukrainian Defense Forces are gearing up for an offensive from the Sumy region into the kursk region of russia, which will lead to the intensification of combat activities in the Sumy region.

At the same time, the enemy is circulating information about russia's preparations for an offensive in the Sumy region, aiming to allegedlyn coerce the Ukrainian Armed Forces into withdrawing their reserves from Kupyansk.

This perpetuates the enemy's "fear mongering" strategy in Ukraine's border areas. By doing so, the russians seek to justify their terrorist assaults on Sumy region settlements and instigate panic among residents, aiming to compel as many Ukrainian civilians as possible to evacuate the border regions.

However, russia currently does not have sufficient reserves for an offensive in the Sumy region.

Trust only verified sources of information