СКАЗ – ЦЕ НЕБЕЗПЕЧНА ХВОРОБА

Дата: 19.01.2024 13:17

Відділ безпечності харчових продуктів та ветеринарної медицини Конотопського районного управління Головного управління Держпродспоживслужби в Сумській області інформує:

За даними прогнозів щодо природно-осередкових хвороб регіональних Центрів контролю та профілактики хвороб МОЗ України, на суміжних з Сумською областю територіях Харківської та Чернігівської областей зафіксовано ускладнення епізоотичної ситуації зі сказу та лептоспірозу.

Так, на теріторії Харківської області – зафіксовано стрімке зростання кількості тварин  хворих на сказ, з одничних до 97 випадків. Згідно інформації Головного управління Держпродспоживслужби в Харківській області що станом на 01.01.2024 на території Харківської області зареєстровано: 16 неблагополучних пункти по сказу собак, 25 неблагополучних пунктів по сказу котів, 5 неблагополучних пунктів по сказу лисиці, 5 неблагополучних пункти по сказу великої рогатої худоби, 1 неблагополучний пункт по сказу коня.

Вже с початку 2024 року підтверджено діагноз на сказ собаки в с. Панасівка Роменського району Сумської області в цуценяти, що покусало власника та його дружину. Зі слів власника – агресії дана тварина не проявляла, споживала їжу та воду до моменту загибелі.

На даний час фахівцями Роменської районної державної лікарні ветеринарної медицини проводяться заходи з ліквідації та локалізації захворювання, а саме проводиться подвірний обхід домогосподарств з метою встановлення хворих та підозрілих у захворюванні тварин, а також обов’язкове щеплення проти сказу домашніх собак та котів.

Пам’ятайте, сказ – це небезпечна хвороба, яку не можливо вилікувати!

Аби захистити себе і оточуючих від сказу, слід дотримуватись кількох правил:

- необхідно дотримуватися встановлених правил утримання домашніх тварин (собак, котів) і щорічно в обов'язковому порядку приводити своїх улюбленців до свого  ветеринарного лікаря для проведення профілактичних щеплень проти сказу;

- у випадках змін в поведінці домашньої тварини, отримання ним ушкоджень від іншої тварини, смерті без видимих на те причин необхідно обов'язково звернутися до ветеринарного фахівця для встановлення спостереження або з'ясування причини смерті тварини;

- слід нагадати дитині про необхідність інформування дорослих у випадку навіть незначних ушкоджень, нанесених тваринами;

- не слід позбавлятися від тварини, які покусали або подряпали людину. По можливості за нею має бути встановлено десятиденне спостереження;

- при появі диких тварин на особистих подвір'ях, на території населених пунктів потрібно прийняти всі запобіжні заходи і забезпечення безпеки себе і ваших близьких, оскільки здорові дикі тварини, як правило, уникають зустрічі з людиною.

Нагадуємо що сказ — це гостре інфекційне захворювання тварин і людини, спричинене нейротропним вірусом сказу. Захворювання характеризується розвитком своєрідного енцефаліту зі стрімким пошкодженням центральної нервової системи. Людина або тварина заражається під час укусу, або коли слина потрапляє на слизові оболонки чи пошкоджену шкіру, через подряпини. У разі зволікання з наданням кваліфікованої медичної допомоги смерть неминуча!

Наголошуємо на тому, що для недопущення сказу тварин необхідно щорічно робити щеплення всім домашнім улюбленцям, починаючи з 3-місячного віку. Вакцина проти сказу є безкоштовною, для здійснення щеплення необхідно лише звернутися до фахівців Путивльської дільничної лікарні ветеринарної медицини Конотопської районної державної  лікарні ветеринарної медицини за адресою: м. Путивль, вул. Кролевецька, 12 або за тел. (05442) 5-10-53, 5-34-35

Фото: здійснення профілактичних щеплень домашніх тварин від сказу, працівниками  Путивльської дільничної лікарні ветеринарної медицини влітку 2023 року