ПУТИВЛЬСЬКА ГРОМАДА
Сумська область, Конотопський район

ЩО ТАКЕ ПЛОСКОСТОПІСТЬ?

Дата: 15.12.2023 11:24
Кількість переглядів: 352

Плоскостопість (також її називають pes planus або впала дуга) - це деформація стопи, при цьому вся підошва стопи вступає в повний або майже повний контакт із землею. Приблизно 20–30% загального населення має плоскостопість.

Плоскостопість у малюка може бути як вродженою, так і набутою. З цією проблемою досить легко впоратися, потрібно лише вчасно цим зайнятися.

Саме тому дуже важливо, щоб всі батьки мали уявлення про основні ознаки плоскостопості у дитини, і про те, в яких випадках потрібно звертатися до фахівця.

З медичної точки зору плоскостопість – це зміна форми стопи дитини, коли відбувається ущільнення її зводу. Найголовнішою функцією стоп є рівномірний розподіл ваги малюка за рахунок спеціальної форми.

У трирічної дитини у складі кісток є достатня кількість мінеральних речовин, тому суглоби набирають свою звичну форму.

Про такий діагноз як плоскостопість у дитини можна говорити тільки по досягненню нею 6-7 років, оскільки тільки в цьому віці завершується формування стопи.

В залежності від розташування ущільнення зводу стопи виділяють поперечну, поздовжню і комбіновану плоскостопість.

Плоскостопість може виникнути з кількох причин, наприклад, після перелому кісток стоп (травматична плоскостопість), при слабких м’язах і неправильно підібраного взуття (статична плоскостопість), після хвороби рахіт (рахітична плоскостопість), або після поліомієліту (паралітична плоскостопість).

Також існують три стадії плоскостопості – слабо, помірно і різко виражена.

Найпростішим способом визначення наявності плоскостопості у дитини є наступний – потрібно зробити відбиток стопи дитини на папері, намазавши при цьому стопу фарбою.

 

 

У тому випадку, якщо відбиток буде широким, дитину потрібно показати фахівцеві. Також батькам варто постійно стежити за ходою дитини, при цьому не повинно бути згинання стоп всередину і викручування носочків.

Залежно від серйозності хвороби, лікар може вибрати або консервативний, або хірургічний метод лікування.

При консервативному лікуванні рекомендують лікувальну фізкультуру, фізіотерапію, носіння ортопедичного взуття та устілок.

Хірургічний метод застосовується у крайніх випадках.

З метою профілактики плоскостопості у малюка необхідно виробити спеціальний режим носіння взуття та навантажень при цьому, а також проводити заходи щодо поліпшення стану м’язів стоп. Потрібно ретельно спостерігати за правильністю ходьби дитини, стежити за поставою під час ходьби.

Батькам маленьких дівчаток потрібно пам’ятати, що взуття з високим каблуком і вузьким носком може спровокувати перевантаження передньої частини стопи дитини.

Якомога частіше потрібно давати малюкові можливість ходити по нерівній поверхні і м’якому грунту без взуття. При ходінні босоніж чудово зміцнюються м’язи стопи.

Дуже важливим є правильний вибір взуття для дитини – взуття повинно бути зручним, не тісним, виготовленим з якісного матеріалу, з невеликим каблучком.

Плоскостопість у малюка не можна залишати без уваги, оскільки це може призвести до того, що відбудеться деформація кісток і суглобів, а це, в свою чергу, негативно відіб’ється на стані колінних суглобів і хребта дитини. Стопи є своєрідним фундаментом організму дитини, тому їх здоров’ю потрібно приділяти належну увагу.

Небезпека плоскостопості для дитини полягає в тому, що при цьому у малюка порушується амортизація стопи і відбувається збільшення навантаження на гомілку і суглоби. З часом це може стати причиною виникнення таких хвороб як артроз або сколіоз. Сколіоз, або вигин хребта дитини в сторону, розвивається тому, що відбувається нерівномірний розподіл навантаження на дитячий хребет.

Профілактика плоскостопості

Плоскостопість - це деформація стопи дитини, при якій спостерігається сплощення (зниження) її зводу.

Дитина народжується з плоскою стопою, і її звод формується тільки тоді, коли вона стає на ноги. Стопа малюка набуває форму дорослої в 4 - 5 років, але повністю її формування закінчується десь до 10 років. Якщо Вам кажуть, що у вашої дитини 1 - 2 років плоскостопість, то це - фізіологічне явище і не потребує лікування.

Якщо Ваша дитина скаржиться, що у неї болять ніжки, вона втомлюється при ходьбі, ви почали помічати, що взуття зношується з внутрішньої сторони, ніжки дитини набрякають - перевірте, чи немає плоскостопості.

Це легко зробити в домашніх умовах: нанесіть на підошви дитини жирний крем або кольорову фарбу і поставте на білий аркуш паперу так, щоб вона щільно стояла на опорі і ніжки її були паралельно одна інший. Якщо малюнок підошви суцільний, зверніться відразу ж до лікаря-ортопеда.

   

Профілактика плоскостопості вдома:

1. Купуйте дитині спеціальне взуття. Не купуйте вузьке взуття або на плоскій підошві. Взуття дитини повинне бути потрібного розміру, зроблене з натуральних матеріалів, добре облягати ногу, мати жорсткий задник, каблучок до 0.5 см, мати твердий супінатор.

 

2. Використовуйте спеціальні устілки-тренажери Планта (ці устілки мають масажні елементи в області зводу стопи. Їх можна використовувати не більше 6-ти годин на день і 5-ти днів на тиждень).

3. Діткам можна пропонувати ходити по нерівній поверхні, наприклад, по гороху, гальці, траві, піску, квасолі. Нехай дитина займається плаванням.

4. Масаж. Масаж дитині ви можете робити самі або звернутися до фахівця, але пам'ятайте, якщо ви проводите масаж самостійно, то необхідно масажувати не тільки стопи, а й гомілки, стегна, сідниці.

5. Гімнастика.

Ходьба: на носочках, на п'ята, на внутрішній і зовнішній стороні стопи, перекачуючи з п'яти на носок.

Сидячи: згинати й розгинати пальці і стопи, захоплювати і перекладати пальчиками ніг якісь дрібні предмети, затискати пальчиками ніг олівець і малювати їм на папері.

Плоскостопість- це дуже серйозна проблема, яку вилікувати повністю ми можемо тільки в дитячому віці.

Як зберегти ніжки дитини від плоскостопості

                  http://s1.tchkcdn.com/g2-R0nGw0DtzstWS-oFHrDyeA/lady/640x480/f/0/1-4-9-1-8491/56433_foots.jpg

Не допустити плоскостопості в дітей можна двома способами: давати правильне навантаження на стопи й купувати хороше взуття із супінаторами.

Ваш малюк повинен ходити, не розводячи занадто широко носки стоп.

Навчити правильно стояти й ходити можна вже з найменшенького віку, тоді,  коли він робить свої перші кроки.

Дуже важливо давати правильне навантаження на стопи. Дитина повинна якомога більше рухатися, ходити рівно і тримати поставу.

Не менш важливо забезпечити їй хороше взуття. Найкраще взуття для дитини - зроблене зі шкіри. Воно на гнучкій підошві й невисоких підборах.

Дуже уважно поставтеся до наявності у взутті супінатора - він розташований на внутрішньому боку устілки. Це невелика опуклість, необхідна для підтримки та формування стопи.

Звісно, дуже важливо, щоб взуття було хорошої якості й від авторитетного виробника. Але найчастіше покупка такого взуття залежить від розміру кишені батьків. І все ж на дітях економити не варто.

Дуже важливо стежити, щоб дівчатка-підлітки не носили каблуків. Відмовтеся від взуття з вузьким носком.

http://s0.tchkcdn.com/g2-G43Dwwr6KsK1zxyLLt59WQ/lady/640x480/f/0/1-4-9-1-8491/56439_foots3.jpg
Під час гри зроби з дитиною декілька простих вправ.

1. Ноги нарізно, носки всередину. Зробіть повороти корпусу вліво і вправо, ставлячи стопи на зовнішній край.

2. Походіть трохи на носках. А тепер походіть на п'ятах.

3. Походіть із підібраними пальцями ніг. А тепер із піднятими пальчиками.

4. Походіть, як клишоногий ведмедик, на зовнішніх краях стоп.

5. Спробуйте підняти з підлоги пальцями ніг який-небудь дрібний предмет.

6. Лежачи на підлозі, покрутіть стопами ніг праворуч і ліворуч, уперед і назад, згинайте й розгинайте пальчики.

7. Запропонуйте дитині під час читання або малювання ставити стопи на зовнішній край.

8. Стопами згрібайте і розгрібайте уявний пісок.

9. Станьте на носочки й переминайтеся з боку в бік.

10. Присядьте, тягнучи ноги по підлозі, пройдіть 30-50 кроків.

Робити  ці вправи необхідно регулярно, повторюючи по 10 разів. Тоді ви з малюком забудете про плоскостопість назавжди.

 

     Фото без опису


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій

Зареєструватись можна буде лише після того, як громада підключить на сайт систему електронної ідентифікації. Наразі очікуємо підключення до ID.gov.ua. Вибачте за тимчасові незручності

Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь