13 СІЧНЯ - ЩЕДРИЙ ВЕЧІР ТА СВЯТО МАЛАНКИ

Дата: 13.01.2023 10:13

В Україні продовжуються новорічні та різдвяні свята. Традиційно, 12 днів після Різдва Христового називають Святками і триватимуть вони аж до Водохреща 19 січня.

Вечір 13 січня, напередодні  Старого Нового року, називають Щедрий вечір. Українці 13 січня також відзначають Маланки та Василів вечір. У народній традиції свята Маланки та Василя об’єдналися у Щедрий вечір. Тобто, 13 січня ми відзначаємо: Василів вечір, свято Маланки та Щедрий вечір. Ряджена молодь ходила по домівках, співала  щедрівки, за що господарі їх щедро віддячували: пригощали оладками, пирогами, ковбасами. Щедрівками вітали господарів зі святом. Самі щедрування супроводжувалося магічними діями, танцями, музикою, пантомімою, обрядовими іграми з масками: наприклад, водили Козу та грали у Маланку.  Також важливим ритуалом  Щедрого вечора були дівочі ворожіння, а  головною стравою —   щедра  кутя. Щедра, тому що страви цього вечора не є пісними. Про цікаву історію свята, та традиційні українські страви ви дізнаєтесь з тематичних видань із фондів бібліотеки. Завітайте до книгозбірні і ви отримаєте вичерпну інформацію щодо прийдешніх свят.