ПРОФІЛАКТИКА ДИЗЕНТИРІЇ

Дата: 18.07.2022 16:23

Дизентерія -  інфекційне захворювання, що характеризується диспепсичними розладами (проносом, блювотою, зневодненням), переважними ознаками ураження товстої кишки і загальної інтоксикації організму.

Шляхи зараження

Амебіаз зустрічається тільки в країнах з жарким кліматом. У наших широтах поширена бактеріальна інфекція.

У більшості випадків на дизентерію заражаються  контактно-побутовим шляхом  (фекально-оральним) через немиті руки, інфікований посуд, білизну, дверні ручки, різні предмети побуту. Переносником шигелл може бути як хвора людина, так і здоровий бактеріоносій. Зустрічаються випадки прихованої форми дизентерії, коли людина, не підозрюючи про свою хворобу, заражає оточуючих.

Рідше, але теж досить часто зустрічається  харчове  інфікування дизентерійною паличкою - через заражені продукти харчування або воду. Механічними переносниками дизентерії часто бувають мухи.

Найчастіше хворіють на дизентерію діти 2 - 7 років. Адже малюки пізнають світ через дотики і люблять усе тягнути до рота, а дітки постарше не дуже шанують миття рук.

Пік захворюваності припадає на липень-вересень, що пов'язано зі збільшенням споживання фруктів і овочів, купанням у забруднених стоками водоймах, а також сезоном туристичних поїздок.

Як дізнатися про дизентерію: симптоми, інкубаційний період

Інкубаційний період у дизентерії становить від декількох годин до тижня, але найчастіше - 2-3 дня.

Початок захворювання гострий і проявляється такими  симптомами:

неспецифічні ознаки інтоксикації - слабкість, нездужання, розбитість;

різке зниження апетиту;

підвищення температури (у залежності від тяжкості перебігу - від субфебрильної (37,1 - 37,2 ° C) до 39 ° C і вище);

часті рідкі випорожнення із зеленню, домішками слизу й прожилками крові. Спочатку він носить каловий характер, потім бідніє. Може виділятися тільки слиз з кров'ю, а дефекація приймає характер «ректального плювка»;

може виникнути одноразова або періодична блювота. Найчастіше цей симптом проявляється внаслідок харчового зараження;

переймоподібні болі в животі, що посилюються перед дефекацією і під час неї (маленькі діти при цьому плачуть, обличчя їх червоніє);

язик обкладений сірувато-білим нальотом;

при пальпації доктор визначить хворобливість і спазм сигмоподібної кишки.

Заходи профілактики

Дотримуючись елементарних заходів профілактики дизентерії, можна попередити зараження. Особливо схильні до інфекції діти: малюка більш складно проконтролювати, щоб він не брав брудні предмети.

Що потрібно:

Дотримання правил особистої гігієни. Регулярно мити руки перед вживанням їжі та після відвідування туалету, прогулянки.

Не купувати продукти на стихійних ринках, з пошкодженою упаковкою та вичерпаним терміном придатності.

Мити ягоди, фрукти, овочі не тільки під проточною водою, але і промивають кип’яченою водою.

Не пити воду сумнівної якості й не купатися у випадкових водоймах.

Путивльський відділ державного нагляду за дотриманням санітарного законодавства Конотопського управління Головного управління Держпродспоживслужби в Сумській області