A A A K K K
для людей із порушенням зору
ПУТИВЛЬСЬКА ГРОМАДА
Сумська область, Конотопський район

ЯК ПОДАРУВАТИ ЧИ ПРОДАТИ МАЙНО В УМОВАХ ВОЄННОГО СТАНУ

Дата: 16.06.2022 11:39
Кількість переглядів: 215

Питання порядку посвідчення договорів відчуження в умовах воєнного стану, зокрема укладання договорів купівлі-продажу/дарування нерухомого майна, – одне з поширених питань, з яким клієнти звертаються до фахівців безоплатної правової допомоги.

Враховуючи те, що предметом договору дарування/купівлі-продажу є цінне майно, такий договір укладається у письмовій формі і підлягає нотаріальному посвідченню.

За загальним правилом, посвідчення правочинів щодо відчуження майна здійснюється за місцезнаходженням (місцем реєстрації) цього майна або за місцезнаходженням (місцем реєстрації) однієї зі сторін відповідного правочину. Це регламентує ст. 55 Закону України «Про нотаріат», а також п. 1 глави 1 розділу ІІ Порядку вчинення нотаріальних дій, що затверджений наказом Міністерства юстиції України від 22.02.2012 р. № 296/5.

Однак в умовах дії воєнного стану нотаріальне посвідчення договору щодо відчуження нерухомого майна, зокрема посвідчення договору дарування/купівлі-продажу, здійснюється виключно за місцезнаходженням такого майна, крім нерухомого майна, розташованого у м. Києві або Київській області, відповідно до п. 19 постанови Кабінету Міністрів України від 19.04.2022 р. № 480.

Тобто раніше громадяни мали вибір: звернутися до нотаріуса, який територіально є найближчим до них за місцем своєї реєстрації (зокрема за місцем реєстрації дарувальника/обдарованого), чи за місцезнаходженням такого майна. Наразі посвідчення договору відчуження здійснюється нотаріусами виключно за місцезнаходженням такого майна.

Орієнтовний перелік документів, який необхідно надати нотаріусу для вчинення нотаріальних дій:

  • паспорти й ідентифікаційні коди обох сторін договору;
  • оригінал правовстановлюючого документу на нерухоме майно;
  • довідка про осіб, які зареєстровані у житловому приміщенні;
  • технічний паспорт на житлове приміщення;
  • документи, що засвідчують родинні відносини між особами першого та другого ступеня споріднення.

Відповідно до ст. 13-1 Закону України «Про нотаріат», нотаріус здійснює нотаріальну діяльність в межах нотаріального округу, які визначаються відповідно до адміністративно-територіального устрою України. Нотаріус не вправі здійснювати нотаріальну діяльність за межами свого нотаріального округу, за винятком заміщення інших нотаріусів.

Важливо! В умовах воєнного стану нотаріальні дії проводяться виключно нотаріусами, включеними до затвердженого Міністерством юстиції переліку нотаріусів, якими в умовах воєнного стану вчиняються нотаріальні дії щодо цінного майна (перелік таких нотаріусів по Україні – за посиланням https://minjust.gov.ua/m/perelik-notariusiv-vid-08062022-yakimi-v-umovah-voennogo-stanu-vchinyayutsya-notarialni-dii-schodo-tsinnogo-mayna).

Переліки є актуальними та постійно оновлюються.

Фото без опису


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій


Буде надіслано електронний лист із підтвердженням

Потребує підтвердження через SMS


Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь